ولادت حضرت علی بن موسی الرضا (ع)

امام رضا (ع) در تاریخ 11 ذیقده سال ۱۴۸ هجری قمری در مدینه منوره متولد شدند. امام رضا فرزند امام موسی کاظم و نجمه خاتون می باشند .
جهت بهرمندی از تور های اقساطی مشهد مقدس و زیارت از حرم آقا امام رضا می توانید به سایت فراینده مراجعه نمایید.

القاب مشهور حضرت علی بن موسی الرضا

ایشان هشتمین امام شیعیان می باشند نام مبارک آن حضرت "علی" ، کنیه "ابوالحسن" و دارای القابی مانند : "رضا"، "صادق"، ‏"صابر" ، "فاضل" ، "قُرَّةُالعَین المومنین" به معنای نور چشمی مومنین هستند. مشهورترین لقب آن بزرگوار "رضا" به معنای « خشنودی » می باشد.
 در روایتی از امام جواد (ع) آمده است که لقب رضا از سوی خداوند به امام جعفر برای نام گذاری فرزندش وحی شده است . امام رضا به عالم آل محمد و امام رئوف شهرت دارند.

امامت حضرت علی بن موسی الرضا

امام رضا (ع) پس از فوت پدرش امام موسی کاظم (ع) در سال ۱۸۳ هجری قمری به امامت برگزیده شدند و به مدت ۲۰ سال امامت را عهده دار بودند .
 امامت آن حضرت با 10 سال خلافت هارون الرشید، 5 سال خلافت محمد امین و 5 سال خلافت مأمون عباسی همزمان بود.
پس از به شهادت رسیدن امام کاظم (ع ) ، بیشتر شیعیان ، امامت امام رضا (ع) را پذیرفتند؛ اما افرادی امامت را نپذیرفته و در امامت موسی بن جعفر(ع) توقف کردند و به گروه واقفیه (واقفه) معروف شدند.

شهادت حضرت علی بن موسی الرضا

امام رضا تا سال 200 یا 201 هجری قمری در مدینه زندگی می کردند و جایگاه والایی در میان مردم داشتند . اما بعد از آن به اکراه و به دستور مأمون به شرط دخالت نکردن در امور حکومتی ، به مرو خراسان آمدند . مأمون در ۷ رمضان سال  ۲۰۱ قمری با عنوان ولیعهد پس از امام رضا ، از مردم بیعت گرفت.
پس از ورود امام رضا به خراسان، مأمون برای پایین آوردن مقام او و زیر سؤال بردن علمش، مناظرات متعددی میان وی و بزرگان ادیان و مذاهب تشکیل داد. که خلاف تصور مأمون، این مناظرات باعث نمایش برتری دانش و تثبیت جایگاه امام رضا بین مردم شد.
امام رضا (ع) ، در اواخر ماه صفر سال ۲۰۳ هجری قمری در سن ۵۵ سالگی در شهر طوس به دست مأمون مسموم و به شهادت رسیدند. پس از شهادت ، در بقعه هارونیه در روستای سناباد دفن شدند . 

داستان معروف ضامن آهو

ضامن آهو یکی از داستان های معروفی است که منتسب به امام رضا می باشد و در روایت های مختلف، متفاوت بیان شده است این داستان به صورت عامیانه در دوران کودکی برای همه ما نقل شده است داستان ضامن آهو بیشتر به صورت شعر و نقاشی در ادبیات و هنر بیان شده است. داستان زیر را به نقل از شیخ صدوق ، مطالعه بفرمایید.
صیادی در بیابان قصد شکار آهو را می کند و آهو متوجه نیت صیاد می شود و تا جایی که می تواند می دود، تا جایی که در نقطه ای دور امام رضا (ع) را می بیند و خود را به آغوش امام رضا که درآنجا حضور داشتند و مشغول کار بودند می اندازد.
صیاد که این صحنه را می بیند و خود را محق صید آهو می داند، از امام رضا می خواهد که آهو را به او پس دهد. اما با ممانعت امام رضا (ع) مواجه می شود و اصرار می کند تا آهو را مطالبه کند. چون حق شرعی خود میدانسته و حاضر به گذشت و آزاد کردن آهو نبوده .


 امام که پا فشاری صیاد را می بیند حاضر می شود چند برابر بهای آهو را به شکارچی بپردازد تا او از صید کردن آهو منصرف شود اما شکارچی پول را قبول نمی کند و فقط می گوید من همین آهو را می خواهم در همان لحظه آهو به زبان می آید و رو به حضرت می کند و شروع به سخن گفتن می کند. می گوید یا حضرت من دو بچه گرسنه دارم که منتظر من هستند شما ضمانت مرا پیش صیاد ظالم کنید تا اجازه بدهد من بروم و به بچه هایم شیر بدهم و سیرابشان کنم و خود را تسلیم صیاد کنم امام که حرف های آهو را شنید به صیاد فرمود و خود را در گروگان صیاد قرار داد تا آهو برود و برگردد.
آهو رفت و بچه های خود را سیراب کرد و به سرعت برگشت و خود را تحت اختیار صیاد قرار داد صیاد که وفای به عهد آن حیوان را دید بسیار منقلب شد و خود را به پاهای آن حضرت انداخت و متوجه شد که آن حضرت علی ابن موسی رضا (ع) است .
صیاد فورا آهو را آزاد می کند و از امام عذر خواهی می کند. حضرت زمانی که با پشیمانی صیاد روبه رو می شود مبلغی را برای امرار معاش به صیاد می دهد و به او می فرماید تو را در روز قیامت نزد جدم شفاعت می کنم .
صیاد بسیار خوشحال می شود و از آن روز به بعد سعی می کند شخص دیگری شود و آهو هم از حضرت اجازه می گیرد و به سمت لانه خود رهسپار می شود .

نکته آخر
اگر این داستان به این گونه هم صحت نداشته باشد امامان معصوم آنقدر کرامات داشته اند که ارادت خالصانه شیعیان همچنان به آستان آن حضرت استوار است .