چاشنی ها


چاشنی ها

چاشنی چیست و به چه منظور به غذا افزوده می شود؟

چاشنی همان سس ها و یا انواع ادویه ها است که برای ایجاد مزه ای خاص به غذا اضافه می گردد . از انواع چاشنی‌ ها می توان به رب انار، سویا سس و سس باربیکیو که در هنگام پخت غذا به مواد غذایی افزوده می‌شوند ، اشاره کرد.
برخی از سس ها مانند سس تند ، سس سیراچا ، سس خردل ، مایونز و کچاپ پس از پخت غذا و در هنگام خوردن ، فرد به هر میزان که علاقه دارد به غذای خود اضافه می کند.
از ترفند های آشپزهای مشهور استفاده از انواع چاشنی‌های خوشمزه در غذاها است .

زعفران ، یک چاشنی با اصالت ایرانی :

 در زبان  پارسی کهن به زغفران ، زرپران می گفتند که به معنی گلی است که پرهایش همچون زر است . در ایران باستان ، از زعفران در عطر ، دارو ، چای و غذا استفاده می شد .
استفاده از زعفران در دوره اسکندر بیشتر شد زیرا او و ارتشش زعفران را با چای مخلوط می‌کردند و برنج زعفرانی می‌خوردند . اسکندر در استحمام از زعفران استفاده می‌کرد ، و اعتقاد داشت که زعفران زخم‌ ها را درمان می‌کند و از این روش نتیجه می گرفت .

رب انار ، چاشنی بومی ایرانیان :

رب انار از چاشنی هایی است که از زمان های کهن در غذاهای ایرانی مورد استفاده بوده است . انار از میوه های بومی کشور ایران می باشد ، و مردم ایران با تهیه رب انار آن را به عنوان چاشنی غذا از دیرباز و توسط اقوام گوناگون مورد استفاده قرار داده اند.

امروزه در سراسر جهان از چاشنی های مختلف همچون کچاپ ، مایونز ، سس های فلفل ، سیراچا ، پاپریکا و هزاران گونه سس و ادویه ، برای حس تنوع و ذائقه افراد در غذاها و یا بر سر سفره ها استفاده می شود .