مواد غذایی


مواد غذایی

مواد غذایی:

هر ماده ای که برای تغدیه بدن استفاده شود، ماده غذایی نام دارد. موادغذایی یا منشا گیاهی دارند یا حیوانی، مواد خوراكي برای بدن انسان شامل کربوهیدرات‌ها، چربی‌ها، پروتئین‌ها، ویتامین‌ها یا مواد معدني و آب هستند.
اگر از نظر تاریخی بررسی کنیم انسان ها از دو روش شکار و کشاورزی موادغذایی مورد نیاز خود را تامین می کردند. امروزه بیشترین انرژی مصرفی توسط مواد غذایی تامین می شود.

هرم مواد غذایی:

هرم مواد غذایی پایه اصلی برنامه تغذیه ای دنیا می باشد، که میزان استفاده از انواع گروه های مواد غذایی مصرفی روزانه یک شخص را اولویت بندی می کند. این هرم برای تغدیه سالم و درست همچنین رژیم های لاغری و تناسب اندام کاربرد دارد. در این هرم میزان روزانه مصرف هر یک از مواد غذایی و نسبت کالری دریافتی بدن انسان تعیین شده است.

تاریخچه هرم مواد غذایی:

مواد غذایی را در 6 گروه ودر یک جدول به نام هرم غذایی جای گذاری کرده اند، که ابتدا در سال ۱۹۷۴ در سوئد منتشر شد، اما شناخته شده ترین هرم توسط وزارت کشاورزی ایالات متحده در سال ۱۹۹۲ معرفی شد است و آخرین به روزرسانی آن در سال ۲۰۱۱ می باشد.

هدف از تهیه هرم غذایی:

این هرم غذایی با هدف بررسی و تعیین میزان دریافتی مواد مغذی برای بدن یک فرد تهیه شده است. تا به امروز چندین نوع هرم برای افراد و گروه های مختلف سنی و غذایی مانند هرم غذایی سالمندان، کودکان، گیاهخواران و ... طراحی و عرضه گردیده است. هرم غذایی در کشورهای مختلف اندکی تفاوت دارد و این تفاوت ناشی از  فاکتورهای محیطی مانند مذهب، فرهنگ، دسترسی افراد به غذا و ... می باشد.

دسته بندی هرم مواد غذایی:

مواد غذایی مصرفی روزانه انسان ها شامل 6 گروه اصلی می باشد.

  1. گروه نان و غلات
  2. گروه سبزی ها
  3. گروه میوه ها
  4. گروه لبنیات
  5. گروه پروتئین ها
  6. گروه چربی ها و قندها