روز کارمند در ایران

کارمندان کسانی هستند که در مقابل انجام کار فکری در دستگاه های دولتی حقوق دریافت می­ کنند هر ساله میان روزهای متعلق به هفته دولت روز چهارم شهریور به روز کارمند اختصاص داده شده است که در این روز کارکنان دولت و کارمندان گرامی مورد تجلیل و قدردانی قرار می­ گیرند.

 هدف از به کار گرفتن کارمندان در نظام اسلام سازمان و نهادها خدمت به جامعه، مردم و در نهایت رضایت پروردگار است که در این راه کارمندان از نقش و جایگاه ویژه ای برخوردارند. کارمندان که تلاششان راه گشای مشکلات است و مسبب ایجاد آرامش در جامعه اند.
این روز هم به پاس قدردانی و تقدیر و تشکر از قشر کارمند به نام آن­ ها ثبت شده است. کارمندان کسانی هستند که در مقابل انجام کار فکری در دستگاه های دولتی حقوق دریافت می­ کنند.
جامعه شناسان سرمایه داری قشر کارمند را از طبقات متوسط جامعه می­ دانند. در گذشته دور پادشاهان افرادی را که از مهارت­ های خاصی برخوردار بودند در دربار خود استخدام می­ کردند و به آن­ها مزد می دادند. این افراد علاوه بر انجام کارهایشان تعصب و وفاداری خاصی نسبت به پادشاه خود داشتند. اما با گذشت زمان که انقلاب صنعتی شکل گرفت افرادی را برای خدمت در مکان­ های خاصی استخدام نمودند و به مرور زمان استخدام این افراد گزینشی و انتخاب آن­ها دشوارتر شد تا جایی که برای استخدام این مشاغل به فراگیری دانش های به خصوصی نیاز داشتند.
اشخاصی که به دنبال شغل کارمندی بودند پس از گذراندن دوره تحصیلات و کسب مدرک تحصیلی لازم برای استخدام به موسسات و ادارات مراجعه می ­کردند. با گسترش صنعت و جامعه صنعتی تعداد کارمندان افزایش یافت و اهمیت حضور آن­ ها در اجتماع سیاسی، اقتصادی مورد توجه قرار گرفت.

اگر کارمندان خدمت گذاری و امانت داری را در اهداف سر لوحه خویش قرار دهند زمینه رشد و تعالی جامعه را فراهم می ­آورند.
اکثریت کارمندان با دلسوزی و حسن نیت در نظام اداری به جامعه مردمی خدمت می­ کنند از این رو دولت باید توجه ویژه ای به آن ­ها داشته باشد و با برنامه ریزی صحیح این نیروی زحمتکش را برای رسیدن به اهداف کشور به کار گیرد. در کسب و کارها رابطه میان کارمند و کارفرما اهمیت بسیاری دارد عدم وجود ارتباط قوی میان این دو مشکلات زیادی را برای مجموعه به وجود می­ آورد همین امر باعث بی انگیزه شدن کارمند در محیط کار می ­شود. طبق یک نظر سنجی اثبات شد که %63 از کارمندان معتقد بودند از حاصل کارهایشان به اندازه کافی تقدیر و تشکر نمی­ شود.
 علاوه بر این دلایل دیگری برای عدم انگیزه کافی کارمند وجود دارد مانند: حقوق و مزایای پایین، بی علاقه بودن نسبت به کار مورد نظر، عدم توانایی در نوع وظیفه، عدم توجه مافوق، عدم ارتقای شغلی و ترفیع دادن به کارمند، به کارگیری کارمند در مسائل پیش پا افتاده و موارد بسیار دیگر می باشد.
انگیزه هر شخص برای کار تامین معاش و رفاه بیشتر است، اگر کارمندی حس کند نسبت به کاری که انجام می دهد مزد کمتری دریافت می کند دچار بی انگیزگی می شود. افراد می بایست نسبت به کاری که انجام می ­دهند علاقه‌مند باشند زیرا چنانچه فردی به کار مورد نظر خویش علاقه نداشته باشد از روی اجبار و فقط برای تامین معاش آن را انجام دهد و به همین سبب موجب پایین آمدن کیفیت کار می‌­ شود.
ارتقای شغلی و ترفیع در مجموعه های مختلف متفاوت است اما در شرایطی که به کارمند ترفیع داده می­‌شود انگیزه وی برای انجام کارهای بهتر بالا می­رود اگر تمام این نکات رعایت شود انگیزه کارمند افزایش یافته و در نتیجه کار با کیفیت بالا پیش میرود.حقوق و وظایف کارمندان

کارمندان نیز وظایفی دارند که عبارتند از : دقت در انجام امورات محوله، اهتمام و پشتکار، رعایت ساعت کاری، انجام دستورات مافوق، صداقت، رازداری و نگهداری اسرار محرمانه شغلی، در نظر گرفتن منافع کارفرما و مجموعه ای که در آن مشغول به فعالیت و موارد دیگر است.
همانطور که کارفرما باید نکاتی را رعایت کند تا کارمند انگیزه ای برای کار کردن داشته باشد کارمند نیز موظف است کارهای خود را به درستی انجام دهد و تمامی قوانین موجود در سازمان یا مجموعه ای که در آن اشتغال دارد را رعایت نماید.
محیط کاری کارمندی مزایای بسیاری نسبت به سایر شغل ها دارد این مزایا شامل امنیت شغلی، ساعت کاری مقرر، حقوق و مزایای ثابت، پاداش و سنوات، بیمه و غیره می­شود. در مقابل مزایای به خصوصی که شغل کارمندی دارد برخی افراد وجود دارند که کارهای مستقل را ترجیح می­دهند به هر حال در کارهای آزاد کارفرما و مافوقی در کار نیست و فرد کارفرمای خودش است. زندگی کارمندی یکنواخت و ثابت است که تحمل این موضوع برای افراد تنوع طلب دشوار است.
افرادی که شغل کارمندی را انتخاب می­کنند به لحاظ شغلی حس امنیت دارند و از احساس خوبی برخوردارند در مجموع با مطالبی که عنوان شد مزایا و معایب شغل کارمندی مشخص شد با وجود چالش های بسیاری که در این شغل وجود دارد اما بسیاری افراد هستند که به این شغل علاقه دارند و با انتخاب این شغل به جامعه و مردم خدمت می­کنند.
تلاش صادقانه کارمندان آینه دانایی و تعهدشان است چهارم شهریور ماه روز کارمند بر تمامی کارمندان پرتلاش و عزیز تبریک و تهنیت باد.