روز پزشک

ایرانیان روز اول شهریور زاد روز بوعلی سینا را جهت قدر دانی از پزشکان عزیز و گرامی و تجلیل از خدمات آن­ ها روز پزشک نام­گذاری کرده اند. بوعلی سینا پزشکی است که در شهر بخارا متولد شده است او از مشهورترین فیلسوفان ایران است و در شهر تاریخی همدان دفن شده است.
 این دانشمند 450 کتاب در زمینه های مختلف نوشته است که معروف ترین آن کتاب شفا نام دارد. وی از کودکی به خواص گیاهان و طبابت علاقه مند بود به گونه ای که در هجده سالگی تمام دانش­های زمان خود را فرا گرفت. کشورهای مختلف روزهای متفاوتی را به بزرگداشت ابو علی سینا اختصاص داده اند برای مثال در آمریکا 30 مارس روز ملی پزشکان است در حالی که در ترکیه روز 14 مارس را به عنوان روز پزشک ثبت نموده اند. در کشور کوبا روز 3 دسامبر در هند اول ژوئیه و در تاجیکستان 18 آگوست مصادف با روز تولد بوعلی سینا به عنوان روز پزشک انتخاب شده است.علم پزشکی شاخه ای از علم سلامت است که هیچ دوره ای از تاریخ بی­ نیاز از آن نبوده است. هدف این علم کاربردی، حفظ سلامتی، شناخت و درمان بیماری­ها است. تلاش انسان­ها از گذشته ی دور تا به امروز برای شناخت و درمان بیماری­ها قابل توجه است همین امر سبب به روز شدن روش­های درمان بیماری شده است.پزشکان به نجات جان انسان­ها سوگند می­خورند اما رسالت آن­ها به این مورد محدود نمی­شود. یک پزشک ماهر از ویژگ­ی­ هایی نظیر صبر و بردباری، راز داری، عطوفت و مهربانی، خلق نیکو و مهارت های عاطفی برخوردار است. پزشک خوب باید خصوصیاتی داشته باشد که بیمار زمان مراجعه به او اطمینان خاطر داشته باشد و به راحتی راز خود را با او درمیان بگذارد و جان خود را به دست­های ماهر او بسپارد.
مراسم بزرگداشت روز پزشک برای اولین بار در منطقه جورجیا در تاریخ 30 مارس 1933 برگزار شد. مردم این سرزمین در این روز بر سر مزار پزشکان گل می­برند. به جهت این که در این تاریخ اتفاقات مهمی رقم خورده تاریخ 30 مارس در تقویم جهانی به عنوان روز پزشک ثبت شده است. روز ملی پزشکان بهانه ای است برای قدردانی از پزشکان زحمتکش چه در ایران و چه در خارج از کشور باشند.
پزشک را در دانش پزشکی اصطلاحاً دکتر می­گویند. پزشک بیماران را ویزیت و معاینه کرده و بیماری آن­ها را تشخیص داده و درمان می­کند. جراحان گروهی از پزشکان هستند که می­بایست از قدرت تصمیم گیری سریع و مسئولیت پذیری بالایی برخوردار باشند به افراد آرامش بدهند و بتوانند تحت فشار کار کنند.
پزشکان با توجه به نوع شغل و موقعیت خود ممکن است در بیمارستان، درمانگاه یا مطب شخصی به صورت انفرادی یا گروهی کار کنند. شاخه ی دیگری از علم پزشکی وجود دارد که به آن طب سنتی می­گویند که شاخه ی متفاوتی در زمینه پزشکی محسوب می­شود. روش درمانی در طب سنتی بر پایه مزاج شناسی صورت می­گیرد که افراد مسن به این شیوه درمانی بسیار معتقدند.پزشکان فرشتگان نجاتی هستند که در سایه لطف الهی درد جسم انسان­ها را التیام می­بخشند. هم اکنون با وجود ویروس کرونا، کادر درمان در حال سپری کردن دوره بسیار سختی هستند. امسال روز پزشک را در حالی گرامی می داریم که در این دوره کرونایی بسیاری از پزشکان گرامی را از دست داده ایم و تعداد زیادی از آن­ها اکنون مبتلا به این ویروس هستند و با آن دست و پنجه نرم می­کنند.
کادر درمان با وجود تمام رنج و سختی­های طاقت فرسا و ترس از ابتلای خود و خانواده شان به این ویروس، در شرایط دشوار بر بالین بیماران مشغول به کار هستند و برای حفظ جان هموطنان با این ویروس می­جنگند. تنها کاری که برای جبران و قدر دانی از ایثار و فداکاری پزشکان در این دوره از مردم بر می­ آید این است که پروتکل های بهداشتی را کاملا رعایت کنند تا چرخه این ویروس را کم کنند بلکه کمتر شاهد از دست دادن هموطنان و همچنین کادر درمان باشیم.
همانطور که در یک دوره زمانی بسیاری از عزیزان را در جنگ برای دفاع از آب و خاک سرزمینمان از دست داده ایم امروزه نیز شاهد از دست دادن بسیاری از پزشکان و پرستاران برای دفاع از جان و سلامتی مردم هستیم. این بزرگواران خدمات خود را بی منت ارزانی سلامت هموطنان می­کنند و جان خود را خالصانه برای جنگ با این دشمن نامرئی تقدیم می­کنند.
 مردم باید نهایت تلاش خود را در این شرایط سخت برای همکاری با کادر درمان انجام دهند تا از ابتلا به این بیماری مصون باشند و چنانچه به این ویروس مبتلا شدند خود را به صورت کامل قرنطینه کنند بلکه از گسترش این بیماری جلوگیری شود تا به امید پروردگار هرچه زودتر جهان از شر این ویروس خلاص شود و در جنگ با این دشمن نامرئی پیروز گردد.
کرونا عقیده نیست که به آن اعتقاد داشته باشید یا نداشته باشید این ویروس مرموز بیماری است که به واقع وجود دارد بهتر است آن را جدی بگیرید.امروز یکم شهریور ماه، بزرگداشت مدافعان سلامت، یادآور از خود گذشتگی این جانبازان سفیدپوش است که در جنگ با ویروس کرونا جامه خدمت بر تن کردند.

فرشتگان سفیدپوش جامعه روزتان مبارک.