روز دارو ساز در تقویم ایرانی چه روزی است ؟

روز داروساز در ایران مقارن با روز بزرگداشت محمد زکریای رازی  برابر با 5 شهریور می ­باشد. هر ساله مراسم گرامیداشت روز داروساز توسط انجمن داروسازان ایران برگزار می­ گردد. این مراسم تاکنون تقریبا 42 دوره تکرار شده است. سال 1354 اولین سالی بود که روز تولد زکریای رازی به عنوان روز داروساز نامگذاری شد. روز داروساز فرصت مناسبی برای تجلیل از داروسازان گرامی و نقش مهم و قابل توجه و جایگاه به خصوص این افراد در تامین سلامت بیماران می­ باشد.  
زکریای رازی پزشک، دانشمند، فیلسوف و شیمی­ دان بزرگ ایرانی است که آثار ماندگاری از وی برجا مانده است. او الکل و اسید سولفوریک یا به عبارتی جوهر گوگرد را کشف نموده و با عنوان بزرگ ترین پزشک اسلام در قرون وسطی مشهور شده است.

دارو گیاهی در ایران باستان  

بشر از گیاهان مختلف به عنوان دارو در گذشته های دور حتی قبل از تاریخ مکتوب استفاده شده و  در آن زمان برای بهبود زخم­ های بدن عضو را در آب سرد قرار می­ دادند، از برگ تازه درختان استفاده می ­کردند یا آن قسمت را آغشته به گل می­ نمودند. تعداد بسیاری آثار کشف شده از دارو موجود است که قدمت آن حدودا به 3000 سال قبل باز می­ گردد. ایرانیان باستان اولین کسانی بودند که دارو را شناختند. اوستا دو نسخه داشت که افراد زیادی از آن بهره بردند. در سال 1229 امیر کبیر دارالفنون را تاسیس نمود که در قسمتی از آن معلم داروسازی به آموزش طب دانشجویان می ­پرداخت. زکریای رازی نخستین کسی است که از علم شیمی در دانش پزشکی استفاده کرد. همچنین اولین فردی است که اشیای عالم را طبقه بندی کرد و این طبقات را به سه دسته حیوانات، نباتات و جامدات تقسیم نمود. داروسازی امروزه در ایران نه تنها کاربرد علمی دارد بلکه جایگاه ویژه ای به خود اختصاص داده است.

دارو ساز کیست و چه تخصصی باید داشته باشد؟

داروساز یا همان دکتر داروسازی شخصی است که محصولات دارویی انسانی، دامی و فراورده های آرایشی بهداشتی تولید می­ نماید و در مورد آن­ ها به پزشکان و یا مصرف کنندگان  مشاوره ارائه می ­دهد. این متخصصان در بیمارستان­ ها، کارخانجات، داروخانه ­ها، مراکز تحقیقاتی و دانشگاه­ ها فعالیت می­ کنند و با دانش های شیمی، فیزیولوژی، بیو شیمی، پاتوفیزیولوژی، گیاه شناسی و سم شناسی آشنا هستند.
کسانی که به بهداشت و درمان و علم شیمی علاقه مند هستند شغل داروسازی گزینه مناسبی برایشان محسوب می­ شود. داروساز در دانشگاه اطلاعاتی در این رابطه کسب می­ نماید و آموزش می ­بیند یکی از زمینه هایی که می­ تواند در آن فعالیت کند داروخانه شخصی یا بیمارستانی است. همچنین داروساز می تواند بر اساس نیاز و با دستور پزشک داروی جدید بسازد و در مورد نحوه مصرف آن طبق تجویز پزشک به بیمار اطلاعات کافی را انتقال دهد.
یکی دیگر از کارهایی که داروسازها انجام می­ دهند، تحقیقات تخصصی و پژوهشی راجع به تهیه دارو و کیفیت، آثار و عوارض آن است. برای رسیدن به این شغل اطلاعات علمی بسیاری نیاز است. داروسازان به صورت تمام وقت کار می­ کنند برخی از آن­ ها در داروخانه های شبانه روزی به صورت شیفتی حتی در روزهای تعطیل رسمی نیز مشغول کار هستند.
داروسازان با توجه به محیط کاری خود وظایف متفاوتی دارند برای مثال داروسازی که در داروخانه مشغول به فعالیت است وظیفه دریافت نسخه، آماده کردن دارو ، تحویل به مراجعین، ارائه اطلاعات در خصوص نحوه استفاده از دارو، نظارت بر موجودی داروها و مدیریت داروخانه را برعهده دارد در حالی که داروسازان بخش تحقیقاتی وظایفی نظیر انجام تحقیقات علمی و کاربردی روی داروها، آموزش نحوه استفاده از آن­ ها به پزشکان، بیمارستان­ ها و کارکنان داروخانه، نظارت بر ساخت دارو و کیفیت آن­ ها کنترل وضعیت بازار دارویی در سطح کشور برعهده دارند.

دارو ساز خوب و حرفه ایی چه مهارت هایی باید داشته باشد؟

  • دقت در عمل و توجه به جزئیات
  • معتمد بودن و صحت انجام کار
  • دانش ریاضی و علوم پایه
  • مهارت های ارتباطی
  • توانایی انجام چندین کار در لحظه
  • داشتن ذهنی تحلیل گر
  • مهارت ارائه مشاوره
  • روابط بین فردی متعادل و مناسب
  • مهارت مدیریتی و نظارتی
  • مسئولیت پذیری

برای انتخاب شغل صحیح و مناسب فاکتورهایی وجود دارد که هر شخص باید تمام آن­ ها را در نظر بگیرد این عوامل عبارتند از : خصوصیات شخصیتی، علاقه فرد، مهارت ­ها، شرایط خانوادگی، شناخت درست و .... هر فردی نمی ­تواند در این شغل موفق باشد و فقط تیپ شخصیتی خاصی مناسب شغل داروسازی می باشد. این شخصیت ها از درک بالای زبانی، نوشتاری، قدرت بیان و حساسیت زیاد نسبت به مسئله برخوردارند. در این مقاله ویژگی های مورد نیاز برای تبدیل شدن به یک داروساز موفق نام برده شد به امید روزی که با تلاش داروسازان عزیز کشورمان از نظر تولید داروهای باکیفیت غنی باشیم.

 " روز دارو ساز بر همه داروسازان گرامی مبارک باد "