روز جهانی عکاسی

28 مرداد مصادف با 19 آگوست در تقویم جهانی به عنوان روز جهانی عکاسی در نظر گرفته و ثبت شده است. عکس ­ها سندی برای ثبت خاطرات اند که راوی لحظه های کوتاه در قاب دوربین عکاسان هستند. این اسناد ممکن است نشان دهنده زیبایی، شادی، لحظات خوش باشند یا اندوه، خشم، ظلم و یادآور خاطرات بد باشند.
عکاسی باعث حفظ لحظه های خاص زندگی می­شود. در گذشته که دسترسی به موبایل و تلفن همراه اینقدر آسان و فناوری پیشرفته نبود، هنگامی که به مهمانی یا دورهمی ها می­رفتیم ساعت­ها آلبوم عکس ها را ورق می­زدیم و همین یکی از تفریحات لذت بخش آن زمان محسوب می­شد اما اکنون با وجود تکنولوژی های جدید تعداد آلبوم­ در خانه ­ها بسیار کمتر شده است.اولین عکس در تاریخ عکاسی توسط نیسفور نیپس، اشرف زاده فرانسوی با فرایند هلیوگرافی ثبت شده است که از منظره بیرون پنجره اتاقش گرفت. با گذشت زمان عکاسی به یک پدیده علمی تبدیل شد و صنعت گسترده ای را تشکیل داد.
اینکه روز 19 آگوست به عنوان روز جهانی عکاسی ثبت شده است پیشنهاد انجمن عکاسی در آمریکا بوده اما برای اولین بار شورای عکاسی بین المللی در هند این روز را جشن گرفت. عکاسی در قرن نوزدهم توسط بشر اختراع شده است و تا به امروز تغییرات بسیاری به خود دیده و به صورت اساسی به زندگی مردم نفوذ کرده است.

اما چرا این روز به عنوان روز جهانی عکاسی انتخاب شده است؟

بهتر است بدانید که به دلیل اختراع داگرئوتایپ در تاریخ 19 آگوست، این روز را در تقویم جهانی روز عکاسی نامیدند. داگرئوتایپ اولین روش کشف شده برای ثبت عکس­های دائمی بوده است. پروسه عکاسی دارای جنبه های علمی، هنری و صنعتی می­باشد که شاخه های زیادی را در برمی­گیرد در ادامه مطلب با شاخه های عکاسی بیشتر آشنا می­شوید : 

 1. طبیعت: شاخه ای از عکاسی است که در آن هیچ اثری از انسان دیده نمی­شود و تصویر گیاهان، جانوران، کوه، دشت و صحرا ثبت می­شود.
 2. معماری: در این شاخه از ساختمان ­ها و اثر معماری عکس گرفته می­شود و زاویه دید و نوع لنز در این نوع عکاسی بسیار مهم هستند.
 3. ورزشی: عکاسی ورزشی نوعی از عکاسی است که در آن از ورزشکاران عکسبرداری می­شود و لحظه های ورزشی ثبت می­گردد و تجهیزات و ابزار در این شاخه عکاسی نقش مهم دارند. 
 4. حیات وحش: در این شاخه از عکاسی تصویر حیوانات ثبت می­شود و شخصی که این تصاویر را ثبت می­نماید می­بایست از توانایی و تجربه زیادی برخوردار باشد تا بتواند طبیعی بودن تصویر را اثبات نماید.  
 5. فتوژورنالیسم: عکاسی خبری نام دیگر این شاخه از عکاسی است. به عکس هایی گفته می­شود که پیامی را به بیننده منتقل می­کنند. این عکاسان نویسندگانی هستند که در قالب عکس داستان خود را بازگو می­نمایند.
 6. شب: عکاسی در شب به شاخه ای از عکاسی گفته می­شود که در ساعات خاصی در شب و در فضای آزاد انجام می­شود. 
 7. ماکرو: این شاخه از عکاسی به گونه است که عکاس از سوژه های کوچک و از فاصله نزدیک عکسبرداری می کند به همین دلیل سوژه مورد نظر در ابعاد بزرگ­تر و به طور واضح در عمس به نمایش گذاشته می­شود.
 8. صنعتی: این شاخه عکاسی با سفارش سازمان یا نهاد خاصی انجام می­شود و فرایندهای آن سازمان را ثبت می­نماید. برای مثال به سفارش کارخانه مواد غذایی فرایند تولید، بسته بندی، محصولات و توزیع آن­ها در قالب عکس ثبت می­شود. 
 9. نجومی : عکاسی نجومی به روش­های مختلف با تلسکوپ انجام می­شود و در این شاخه عکاسی از ستاره ­ها و سیاره ها عکسبرداری می­شود. 
 10. پرتره: شاخه ای از عکاسی است که در آن از چهره انسان­ها عکس گرفته می­شود این نوع عکسبرداری ساده نیست و عکاس فقط باید روی چهره شخص متمرکز باشد.
 11. اشیاء:  در این شاخه از عکاسی تصویر اجسام بی­ جان ثبت می­شود. شاخه ای از هنر عکاسی محسوب میشود که از اشیای محیط پیرامون عکسبرداری می­کند. 

علاوه بر این ­که عکاسی شاخه ای فراوانی دارد بلکه از سبک های متفاوتی نیز برخوردار است مانند سبک مفهومی، کوبیسم، انتزاعی و غیره همین امر سبب شده که امروزه عکاسی یکی از شغل ­های پر درآمد محسوب می­شود. در دنیای امروزی که همه چیز خیلی سریع فراموش می­شود، عکس­ها سندی هستند که خاطرات به یاد ماندنی را برایمان یادآوری می­کنند.
مبحث عکاسی بسیار گسترده می­باشد یقیناً پرداختن به آن به طور کامل در یک مقاله امکان­پذیر نمی­باشد امیدوارم که این شرح مختصر از هنر عکاسی و شاخه ­های آن برایتان جالب بوده باشد.