شکل‌گیری صنایع دستی از چه زمانی بود؟


صنایع دستی به محصولاتی گفته می‌شود که با دست تولید می‌شود بار فرهنگی ، سنتی و جنبه‌های نمادین نیز دارند.
زمانی که انسان پا یه عرصه هستی گذاشت برای تأمین نیازهای خود ، به طبیعت متوسل شد و تغییراتی را در آن به وجود آورد که بیشتر آنها ابزارهایی برای شکار در جهت تأمین خوراک و همچنین وسایل شکار  برای دفاع از خود بود.
اسکان بشر در یکجا و توسعه خانه‌ها و منازل روستایی و رشد اندیشه زیبا شناختی در وجودش باعث شد تا  او به فکر دست‌ساخته‌ها و صنایع دستی متنوع تر و زیباتر بیفتد. طوریکه با پیشرفت فنون و رشد تمدناین تنوع و زیبایی به حدی رسید که شاخه‌ای را در هنر به نام صنایع دستی به وجود آورد که امروزه به عنوان محصولات مهم تولیدی هر کشوری محسوب می‌شود.

ایران در صنایع دستی چه جایگاهی دارد ؟


ایران به عنوان کشوری در خاورمیانه تاریخی با  فرهنگ  و تمدن کهن ، یکی از قطب‌های هنرهای دستی در جهان محسوب می‌شود که طیف گسترده‌ای از این محصولات را تولید و صادر می‌کند.
 رودوزی‌های سنتی ، هنرهای فلزی ، میناکاری ، سفالگری، آبگینه ، منبت کاری ، هنرهای مرتبط با سنگ ، نگارگری ، چاپ‌های سنتی ، حصیربافی، نمدمالی ، پوستین دوزی ، آثار چرمی و ... از رشته‌های اصلی صنایع دستی ایران به شمار می‌روند و  در این میان فرش‌های دستبافت وگلیم، سفال و سرامیک ، زیورآلات ، قلاب دوزی ، سرمه دوزی و سوزن دوزی بلوچ از پرطرفدارترین محصولات به شمار می‌آیند.


نقش بانوان در صنایع دستی چه اندازه می‌باشد؟


بخش اعظم صنایع دستی ایران‌ زمین از دستان خالق و هنرمند بانوان نشأت گرفته است. زنان با توجه به سرشت ظریف و هنرگونه خود، منجر به خلق زیبایی‌های منحصر به فردی در صنایع دستی خانگی شده‌اند و روح زیبایی را در بین تارهای قالی ، خطوط سفال‌ها و نقش و نگار فلزها دمیده‌اند.
 زنان ، خلاقیت را به هنرهای دیگر خویش آمیخته‌اند و خانه ‌ها را به رنگ‌ دست‌ساخته‌های خود طراوت‌ بخشیده‌اند. در بیشتر منازل ، آشپزخانه‌ یکی از مکان‌هایی است که از هنرهای دست زنان خلاق ، حکایت‌ می‌کند و زیبایی را در سبدهای حصیری، پارچه‌های سوزن دوزی شده، دستگیره‌های گل دوزی شده و ... ، به نمایش می‌گذارد که حس خوبی برای اهالی خانه به ارمغان می‌آورد.

سهم استان البرز در صنایع دستی چه میزان است؟با توجه به تفاوت آداب و رسوم در مناطق مختلف کشور، با تنوع و برجستگی صنایع دستی نیز روبرو می‌شویم چنانکه استان البرزبه عنوان مهاجر پذیرترین شهر کشور از تنوع بالای این محصولات برخوردار است .

 محصولاتی همچون: گلیم بافی، مصنوعات چرمی، صنایع چوبی، کوزه گری، گلدان سازی، منبت کاری و ... در این استان به وفور دیده می‌شود که اگر در تولید و عرضه  این محصولات ، طرح‌های خاص و ویژه ‌ای در نظر گرفته شود همچنانکه فروشگاه فراینده در این استان برای مواد غذایی اجرایی کرده‌ است .بهره‌وری ، سودآوری بالایی برای استان و حتی کشور رقم خواهد خورد.