آیا به سفره بدون گوشت فکر کرده‌اید؟

با گسترش جمعیت و افزایش مصرف گوشت، آینده امنیت غذایی خاکستری به نظر می‌رسد. با توجه به نظر کارشناسان در سالهای آینده با شرایط جمعیتی و جغرافیایی فعلی حتی اگر اتلاف مواد غذایی نیز متوقف شود باز هم با افزایش 60 درصدی نیاز رو به رو خواهیم بود و این یعنی تولید بیش از 200 میلیون تن گوشت با نرخ فعلی مصرف است. 

دلایلی زیادی در مورد اثرات منفی مصرف گوشت بر کره زمین وجود دارد که همین امر باعث اتخاذ تصمیمی در سطح جهانی شده است. نامیدن یک روز به نام روز جهانی بدون گوشت، با این هدف که اندکی از وخامت آینده جهان کاسته شود انجام شده است.

چرا باید برای گوشت ، جایگزین بیابیم؟

آنچه را که انسان با دستاوردهایش در زمینه تکنولوژی نصیب زمین کرده یا خدماتی را که از طریق استفاده بی رویه‌ از نفت ، بنزین و سایر سوخت‌ها و تولید انبوه مواد تجزیه‌ ناپذیر ، به زمین ارائه داده ، نتیجه‌ای منفی و آسیب‌پذیر بوده و عمر کره زمین را

 به افول برده است. 

اهمیت موضوع زمانی روشن‌ تر می‌شود که بدانیم با نخوردن یک وعده ، غذای غیر گوشتی ۴۲۹۴ لیتر آب و 5/۲۰ کیلو غله صرفه‌جویی می‌شود ، ده متر مربع جنگل نجات پیدا می‌کند و جان یک حیوان حفظ خواهد شد  پس آگاهی درباره چنین مسئله‌ای قطعا در شیوه خوراک ما تغییر به وجود خواهد آورد  و باعث خواهد شد راه بهتری پیش بگیریم. 

البته تأثیر منفی مصرف گوشت نه فقط کره‌ی زمین و اکوسیستم را تهدید می کند بلکه بر سلامت انسان نیز تأثیر بدی می‌گذارد.

پیدا کردن جایگزین برای گوشت  و تأثیر آن بر انسان و طبیعت

داشتن رژیم گیاهی به جای رژیم گوشتی ، سلامتی جسم و روح را در بر دارد  و مزایایی برای سلامت سیاره زمین خواهد داشت.

با تغذیه گیاهی می‌توان سلامت پوست و مو را تضمین کرد ، استخوان ها را تقویت و بیمارهای قلبی و گرفتگی عروق را درمان کرد ، التهابات بدن را کاهش داد و از روحیه‌ای سالم برخوردار شد.

امروزه کاهش فعالیت بدنی و رژیم‌های غذایی پر چرب و با کلسترول بالا، عامل  ابتلا به بسیاری از بیماری‌ها نظیر دیابت ، سکته‌ قلبی و ... شده است. بر اساس مقاله‌ای که در مجله‌ی پزشکی دانشگاه هاروارد منتشر شده است، دکتر کاردول نشان داده که با رژیِم غذایی گیاهی می‌توان برخی از بدترین انواع بیماری‌های قلبی عروقی را درمان کند. او اشاره می‌کند تجمع چربی‌ها در رگ‌های قلبی عروقی از سنین پایین در مورد اکثر کسانی رژیم غذایی نادرستی دارند، شروع می‌شود و در سنین بالا برایشان خطرآفرین می‌شود. 

مصرف فرآورده‌های گوشتی مثل  انواع سوسیس‌ها و کالباس‌ها با حجم زیادی از چربی و کلسترول موجود در آنها از دلایل ابتلا به خیلی از بیماری‌‌هاست. چون فرآورده‌های حیوانی کربوهیدرات ندارند و از مواد چربی انباشته شده‌اند. بنابراین در بدن انسان راحت‌تر به چربی تبدیل می‌شوند و تناسب اندام را  تحت الشعاع قرار می‌دهند.

با رژیم غذایی صحیح می‌توان بحران تغذیه در کشورهای توسعه نیافته را نیز حل کرد 

آمارهای جهانی، اعلام کرده‌اند که ۵۰ درصد غله‌ی کشت شده ، مصرف نیاز دامداری‌هاست تا برای تغذیه انسان حیوانات گوشتی پرورش دهند  ، در حالی که ۸۲ درصد کودکان در کشورهای کمتر توسعه یافته  از گرسنگی و سوءتغذیه رنج می‌برند. 

گرچه در ایران آمار رسمی‌ در این باره وجود ندارد اما شواهد  نشان داده که حدود ۷۰ درصد غله‌ی کشت شده به دامداری‌ها داده می‌شود و این درحالی است که این مقدار غله برای سیر کردن ۸۰۰ میلیون کودک کفایت می‌کند.

با مواردی که در بال گفته شد اگر همه مردم دنیا گیاهخوار شوند ، مسأله‌ی گرسنگی دست از سر جهان خواهد برداشت و غذای کافی برای سیر کردن همه انسان‌ها وجود خواد داشت.

همچنین در مصرف آب که برای تهیه محصولات حیوانی استفاده می‌شود نیز  سالیانه ۲۷۴۴۱۳۹ لیتر صرفه جویی خواهد شد. 


چگونه با رژیم غذایی صحیح محیط زیست را از گرم شدن نجات دهیم؟

آنچه که از گزارش‌های کارشناسان دیده می‌شود این است که حدود ۱۸ تا ۵۱ درصد از آلودگی زمین را تهیه فرآورده‌های حیوانی تولید می‌کند ، که  شامل حمل و نقل حیوانات و کارخانجات و دامداری‌ها است.

 به طور میانگین برای تولید ۱ کالری گوشت گوسفند در جهان ، حدود ۴۰ کالری انرژی سوخت فسیلی مانند بنزین و نفت مصرف می‌شود. که برای تهیه 1 کالری پروتئین گیاهی فرآورده‌های گیاهی تنها ۲٫۲  کالری سوخت فسیلی لازم است. 

به عبارتی میزان مصرف انرژی  برای تولید نیم کیلو گوشت به اندازه مصرف انرژی یک خودرو در  ۲۴ روز پیوسته می‌باشد. با دیدن این آمارها می‌توان دریافت که با ادامه چنین شرایطی تا سال ۲۰۴۸ دیگر شاهد زندگی هیچ جانوری در اقیانوس‌ها نخواهیم بود  و شعله‌های زندگی در کره‌ی زمین رو به خاموشی خواهد گرایید .

عوارض  مصرف غذاهای گوشت بر جسم انسان

 سلامت هر یک از اعضای بدن  به دیگری وابسته است و به وجود آمدن مشکلی در یک ناحیه ، نواحی دیگر را نیز تحت تأثیر قرار می دهد « چو عضوی به درد آورد روزگار/ دگر عضوها را نماند قرار» بنابراین برای داشتن بدنی سالم باید تمام نکات تغذیه‌ای را رعایت کرد.

کارکرد دستگاه گوارش به عنوان یکی از ارگان‌های مهم بدن تأثیر مستقیمی بر روی پوست دارد . اگر دستگاه گوارش سالمی داشته باشیم، قطعا پوست سالم نیز خواهیم داشت.

 فرآورده‌های حیوانی از آن دسته موادی  هستند که موجب بروز آکنه در پوست می‌شود.  همین آکنه درمان‌های پیوسته و زیادی را  برای بهبودی کامل نیاز دارد ، که اگر به جای درمان با مواد شیمیایی ، به پیشگیری دست بزنیم و مصرف فرآورده‌های حیوانی و  لبنی را قطع کنیم یا مصرف غذاهایی با فیبر و ویتامین‌ زیاد، استفاده کنیم در حقیقت سلامت پوست و دستگاه گوارش را تضمین کرده‌ایم .

عوارض مصرف غذاهای گوشتی بر سلامت روحی انسان

کمبود هورمون سروتونین در بدن باعث آشفتگی خلق و خو و استرس در افراد می‌شود . در واقع با افزایش  مصرف گوشت و کاهش میزان استفاده میوه‌ها و سبزیجات، این هورمون در بدن کمتر ترشح می‌شود و بر خلق‌وخو و سلامت روان تأثیر می‌گذارد. 

کاهش مصرف میوه و سبزیجات که منبعی از آنتی‌اکسیدان‌‌هاست و همچنین افزایش مصرف گوشت که سرشار از هورمون‌های استرسی است که در در بدن حیوانات هنگام کشتار  ترشح می‌شود عامل مخربی بر سلامت روان خواهد بود.

برای بهبود شرایط خلق و خویی بهتر است از کربوهیدرات‌های گیاهی مانند برنج قهوه‌ای، جوپرک و نان جو استفاده ‌شود تا چرخه‌های سروتونین در بدن به کار بیفتد و با تعدیل ترشح این هورمون در بدن بیماری‌هایی مانند اضطراب و افسردگی درمان شود.

برای حمایت از حقوق حیوانات روز جهانی بدون گوشت را مغتنم بشماریم  

حفظ جان حیوانات از مهم‌ترین دلایلی است که باعث شده تا این روزها بسیاری از افراد به گیاه‌خواری روی‌ بیاورند  و کشتار حیوانات حتی برای خوراک انسان نیز با واکنش‌ تند و جمعی حامیان حقوق حیوانات روبرو شودبا این ایده که :  چرا انسان‌ها خواستار  آزادی خود هستند و  به آن احترام می‌گذارند اما در مورد آزادی حیوانات تجدید نظر نمی‌کنند.

فرجام سخن اینکه نکات و موارد ذکر شده  دلیل بر این نیست که از خوردن غذاهای خوشمزه و مقوی محروم شویم  بلکه می‌توانیم با استفاده از منابع گیاهی بی‌شماری که از زمین به دست می‌آید و آماده و در دسترس همگان قرار می‌گیرد لذت ببریم. مواد و محصولات گیاهی در همه فروشگاه‌ها موجود است و فروشگاه فراینده نیز در این زمینه آماده ارائه خدمت می‌باشد.